Forum *Pieskie Forum* Strona Główna *Pieskie Forum*
Jesteś psim maniakiem??To zarejestruj się!!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Spaniel Bretoński - Brittany

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum *Pieskie Forum* Strona Główna -> VII grupa FCI
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Cavvy
Administrator
Administrator



Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1025
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wodzisław ślaski

PostWysłany: Nie 7:46, 30 Paź 2005    Temat postu: Spaniel Bretoński - Brittany



Kraj pochodzenia

Francja

Wygląd

Najmniejsza z ras wystawiających. Głowa w typie spaniela kontynentalnego, ogon krótki lub w ogóle go brak. Zbudowany harmonijnie i solidnie. Nie może być zbyt ciężki. Zwarty, dobrze związany, wystarczająco elegancki pies. Pełen energii, o bystrym spojrzeniu. Ważne proporcje - Mózgoczaszka dłuższa od kufy (proporcje 3:2). - Głowa proporcjonalna w stosunku do ciała. - Głębokość klatki piersiowej (mierzona od kłębu do mostka) jest nieco mniejsza niż połowa wysokości psa. - Długość tułowia (mierzona od rękojeści mostka do guzów kulszowych) jest równa wysokości w kłębie (format psa zamyka się w kwadracie).

Wielkość

Psy: 48-51 cm (tolerancja +/- 1 cm), suki 47-50 cm (tolerancja +/- 1 cm), wzrost idealny 48-49 cm.

Szata

Włos jest delikatny, lecz nie jedwabisty, płasko przylegający do ciała, ewentualnie lekko falisty. Nigdy kręcony. Krótki na głowie i przodzie kończyn. Tył kończyn przyozdobiony jest piórem.

Maść

Biało-pomarańczowe, biało-czarne, białe-czekoladowe, o mniejszych lub większych, nieregularnych białych łatach. Często występuje dereszowatość (przesianie włosów białych i maścistych) oraz dropiatość (kolorowe kropki na białym tle) – zwłaszcza na pysku i kończynach. Psy biało-czarne i biało-czekoladowe mogą posiadać także rude podpalania (od pomarańczowych do brązowych) na bokach pyska, nad oczami, na kończynach, barkach i pod ogonem (umaszczenie takie nazywany trójkolorowym – trikolor). Przy każdym umaszczeniu pożądana jest wąska biała strzałka na głowie. Szata jednokolorowa jest niedopuszczalna.

Głowa

Skóra ciasno przylegająca. Mózgoczaszka lekko zaokrąglona. Linie kufy i mózgoczaszki są równoległe. Szerokość mózgoczaszki jest nieco mniejsza niż jej długość. Stop jest umiarkowany. Guz potyliczny i łuki jarzmowe są umiarkowanie zaznaczone. Fafle przylegające, niezbyt duże, dość cienkie. Przykrywają dolne wargi. Dobrze pigmentowane. Kompletny zgryz nożycowy.

Oczy

Osadzone nieco skośnie. O inteligentnym, łagodnym i otwartym spojrzeniu. Nieco owalne, nie są wyłupiaste. Powieki przylegające, dobrze pigmentowane (barwa harmonizuje z umaszczeniem). Kolor tęczówek harmonizuje z barwą szaty. Pożądane oczy ciemne.

Uszy

Osadzone wysoko, trójkątne, dość duże, lecz krótkie (koniec ucha sięga stopu). Częściowo pokryte falistym włosem, zwłaszcza w górnej partii. Ruchliwe, kiedy pies jest czymś zainteresowany.

Tułów

Grzbiet prosty aż do początku zadu, krótki, dobrze związany. Kłąb ledwo zaznaczony. Lędźwie krótkie, szerokie i umięśnione. Klatka piersiowa sięga łokci, jest szeroka, ale nie beczkowata. Brzuch lekko podkasany.

Kończyny przednie

Łopatki długie i dobrze ruchome. Nachylone jak u typowego galopera 55-60 stopni od poziomu. Ramiona mocno umięśnione. Nieco dłuższe od łopatek. Kątowanie stawu barkowego wynosi 115-120 stopni. Podramiona dobrze umięśnione, suche, nieco dłuższe od ramion, prostopadłe do podłoża. Łokcie przylegające. Śródręcza mocne, elastyczne, nachylone do podłoża pod kątem 15-20 stopni. Łapy raczej owalne, palce zwarte, poduszki mocne, pazury krótkie.

Kończyny tylne

Patrząc od tyłu równoległe do siebie. Uda bardzo dobrze umięśnione. Nachylone do poziomu pod kątem 70-75 stopni. Podudzia nieco dłuższe od ud, dobrze umięśnione, suche. Kąt stawu kolanowego bliski 130 stopni. Śródstopia suche, o wyraźnych ścięgnach. Łapy dłuższe niż przednie, o podobnych cechach.

Ogon

Osadzony wysoko, noszony poziomo lub nieco niżej, często ruchliwy. Spaniel bretoński może urodzić się bez ogona lub z ogonem naturalnie skróconym. Idealna długość ogona obciętego to 3-6 cm, nie powinien on być dłuższy niż 10 cm.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Len@
Starszy psiarz
Starszy psiarz



Dołączył: 13 Paź 2005
Posty: 419
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bytom --> Strosio

PostWysłany: Nie 13:29, 30 Paź 2005    Temat postu:

Supcio psy!!!

Pozdro for all...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Cavvy
Administrator
Administrator



Dołączył: 17 Sie 2005
Posty: 1025
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wodzisław ślaski

PostWysłany: Nie 18:05, 30 Paź 2005    Temat postu:

No a jak!! jak spaniele o musza byc supcio to jedyna grupa psów(chodi o spanele) które sa w 3 grupach FCI Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum *Pieskie Forum* Strona Główna -> VII grupa FCI
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin